Harfiyat

Yazdığım bir şarkının anımsattığıdır; hani unutup da bir yerde rastgeldiğinizde üzeri tozlanmış bir sürü hatıranın hücumuna maruz kaldığınız… Bazen anlık, sebebini söz ile ifade etmesi zor olan bir gülümsemeye; bazen de acısını kelimelere sığdıramayacağınız anlık bir üzüntüye neden olan. Bir şekilde şu anınızı hala etkileyebildiği halde, nasıl olup da hafızanızın bir köşesinde bırakabilmeyi becerebildiğinizi kendinize sorgulatan. Ve biraz sonra, bugün ile dün arasındaki dünyanın farkı nedeniyle bulunulan ana yenik düşüp tekrar bir kuytuya gideceği kesin olan.

Yazdığım bir hikayenin anımsattığıdır; hani kendinize içinde geçen karakterlerden en az birisini kendinizle özdeşleştirdiğiniz… Belki bır kısmı ile daha önce kendinizin yaşadığı, belki başkasına yaşattığınız yaşamınızın herhangi bir zaman aralığına tekabül eden. Artık sonunu bildiğiniz, alınması gerekenleri aldığınız, bırakmanız gerekenleri orada bıraktığınız…

Yazdığım bir rüyanın anımsattığıdır; hani uyandığınızda unutmamak için uğraştığınız… Kimi zaman eski bir dostun unutmaya başladığınız çehresini getiren, kimi zaman da geçmiş ile bugününüz arasında köprüler kuran bazı hissiyatınızın kuvvetlenmesini sağlayan. Uyanınca ne hissetmeniz gerektiği konusunda sizi düşünceye sevk eden. Bulunduğunuz güne bakışınızı değiştirebilen, eşyanın, mekanın ve zamanın mahiyetini sorgulatabilen.

Yazdığım daha önce kendimce yazdıklarımın anımsattığıdır; bana ait olan, bazen bir şeyi sözcükle ifade etmenin mümkün olmadığına inandıran. Gerçekten herhangi bir manayı paylaşmanın mümkün olmadığına, çok okunan çok söylenen değil muhatabını bulan sözlerin ancak birşey paylaşabildiğine kendimi daha çok ikna etmeme neden olan. Hayatın çoklar içinde ne denli teklik içerdiğini, yaşamların yaklaşabildiğini fakat kesişemediğini düşündüren.

Yazdığım, aslında yazmaya çalışmanın niyetidir, bir dilden başka bir dile çevirilen bir şiirin kaybolan duygusudur. Bir şarkıyı dinleyenlerin değil besteleyenin hissettiğidir, bir hikayeyi okuyanın değil yazanın hayal dünyasıdır, bir rüyayı dinleyenin değil görenin tabiridir. Yazdığım aslında sadece metindir, sadece harfdir, harfiyattır.

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir